Bölümümüzdeki öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca tahsis edilen kontenjanlar dâhilinde burs, ücretsiz yemek ve part-time çalışma olanaklarından yararlanabilmektedir. 

Akademik personele tahsis edilen odalarda dizüstü bilgisayar ve yazıcı, dersliklerde akıllı tahta, projeksiyon cihazı ve internet bağlantısı mevcuttur. Ayrıca üç adet bilgisayar laboratuarı da öğrencilerimiz tarafından kullanılabilmektedir. 

Öğrencilerimiz Erasmus ve Farabi programları sayesinde yurtdışı ve yurtiçi değişim programlarından faydalanabilmekte; Çift Anadal uygulaması ile de çift diplomaya sahip olabilmektedirler.

Öğrencilerimizin tarihi, doğası ve iklimiyle üne sahip Gümüşhane’yi daha iyi tanıması, benimsemesi ve kendi aralarında kaynaşmalarını temin etmek amacıyla kır gezileri ve piknik organizasyonları gerçekleştirilmekte; kurulan öğrenci kulüplerimiz sayesinde de kendilerini daha iyi ifade etme olanağı sağlanabilmektedir. Yapımı hızla devam edilen spor kompleksi ve sosyal alanların faaliyete girmesi ile öğrencilerimize sportif ve sosyal faaliyetlerini gerçekleştirmede geniş olanaklar sağlanacaktır.